Szukasz psychologa pracy lub sportu w Poznaniu? Nasza pomoc jest warta odwiedzenia gabinetu.

Wzrost ciśnienia krwi u osoby starszej

Jeżeli przyczyną miażdżycy jest wysokie ciśnienie krwi, leczenie może opóźnić postęp choroby. Po udarze mogą wystąpić różne zaburzenia percepcji i rozumienia – np. po połowiczym porażeniu może wystąpić afazja, która jest możliwa do rehabilitacji, natomiast objawy mogą wskazywać na demencję. Pobyt chorego w domu rodzinnym lub domu opieki może dać lepsze wyniki niż leczenie szpitalne ze względu na ogólną atmosferę otoczenia, możliwość kontaktów z bliskimi ludźmi i korzystania z pewnych form rozrywki. Niezbędna jest jednak kontrola nad chorym pracownika służby społecznej, a także właściwe odżywianie.

Nadciśnienie. Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi, trwające długo) powstaje czasem w wyniku chorób nerek, jednak zwykle pojawia się bez wyraźnych przyczyn. Ciśnienie krwi wzrasta w miarę starzenia się. Nadciśnienie może być przyczyną zaburzeń w czynnościach mózgu wskutek uszkodzeń naczyń krwionośnych. Bardzo wysokie ciśnienie może powodować drgawki, utratę świadomości lub przejściowe osłabienie mięśni.

Przy wysokim ciśnieniu krwi ścianki tętnic stają się grubsze i mniej sprężyste, jednak nie są to jedyne skutki. Ludzie o nadmiernej tuszy są bardziej podatni na nadciśnienie i inne choroby serca i naczyń krwionośnych. Wysokie ciśnienie krwi może być przyczyną zmian strukturalnych w nerkach, co z kolei wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych. Nadciśnienie powodowane chorobą nerek ustępuje po operacyjnym usunięciu chorej nerki, jednak nie są to przypadki częste. Nadciśnienie można zmniejszać przez stosowanie leków, jednak przestają one być skuteczne, gdy nadciśnienie doprowadziło już do zmian psychicznych.

Długotrwałe lub powtarzające się periodycznie stres- sy emocjonalne mogą powodować wzrost ciśnienia krwi. Niektórzy ludzie są szczególnie podatni na zaburzenia serca i naczyń krwionośnych przy ciężkich przeżyciach osobistych: można przypuszczać, iż u tych ludzi częściej występuje nadciśnienie. Przy nadciśnieniu lekarze zalecają zwykle odpoczynek, dłuższy sen, a także zmianę warunkowi życia, licząc na poprawę zdrowia, a co najmniej na opóźnienie wystąpienia poważniejszych objawów. Na ogół bowiem lekarze są zdania, że dzięki inteligencji i współdziałaniu pacjenta można uzyskać znaczną poprawę zdrowia i samopoczucia oraz zwiększyć możliwości aktywnego życia. Pierwsze objawy nadciśnienia są podobne do oznak zaburzeń nerwicowych, chociaż nieco od nich słabsze: występują bóle głowy, zmęczenie, bezsenność. Istnieją poglądy, iż nie są to właściwie oznaki choroby, lecz skutki niepokoju pacjenta, który dowiedział się, iż ma podwyższone ciśnienie (12 – 13). Wyrażane są wątpliwości, czy łagodny stan nadciśnienia daje w ogóle jakiekolwiek objawy.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.