Szukasz psychologa pracy lub sportu w Poznaniu? Nasza pomoc jest warta odwiedzenia gabinetu.

Sullivan i badania nad schizofrenią – kontynuacja

W czasie II Wojny Światowej zajmował się opracowywaniem procedur selekcji poborowych, sposobów kształtowania morale i metod efektywnego kierowania. Wspomnieliśmy już o jego dużym zainteresowaniu pracą na rzecz świata wolnego od napięć i konfliktów.

Spośród czterech teoretyków zaprezentowanych w tym rozdziale Sullivan ze swą teorią stosunków interpersonalnych dostarczył prawdopodobnie najwięcej inspiracji do badań. Jedną z przyczyn tego jest fakt, że Sullivan posłużył się bardziej obiektywnym językiem do sformułowania swej teorii, językiem, który pomógł przekroczyć lukę między teorią a obserwacją. Sullivan starał się utrzymać ścisły związek między swymi konstrukcjami teoretycznymi a obserwacją empiryczną, dzięki czemu zdaje się on wiernie opisywać zachowanie wszystkich rzeczywistych ludzi. Mimo abstrakcyjności jego koncepcji, nie stały się one tak zawiłe, by utracić kontakt z konkretnym -selekcji poborowych, sposobów kształtowania morale i metod efektywnego kierowania. Wspomnieliśmy już o jego dużym zainteresowaniu pracą na rzecz świata wolnego od napięć i konfliktów.

Spośród czterech teoretyków zaprezentowanych w tym rozdziale Sullivan ze swą teorią stosunków interpersonalnych dostarczył prawdopodobnie najwięcej inspiracji do badań. Jedną z przyczyn tego jest fakt, że Sullivan posłużył się bardziej obiektywnym językiem do sformułowania swej teorii, językiem, który pomógł przekroczyć lukę między teorią a obserwacją. Sullivan starał się utrzymać ścisły związek między swymi konstrukcjami teoretycznymi a obserwacją empiryczną, dzięki czemu zdaje się on wiernie opisywać zachowanie wszystkich rzeczywistych ludzi. Mimo abstrakcyjności jego koncepcji, nie stały się one tak zawiłe, by utracić kontakt z konkretnym – można by niemal powiedzieć codziennym – zachowaniem ludzi. Teoria stosunków interpersonalnych jest systemem twierdzeń ściśle związanych z rzeczywistością, który zachęca do weryfikacji empirycznej.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.