Szukasz psychologa pracy lub sportu w Poznaniu? Nasza pomoc jest warta odwiedzenia gabinetu.

RUCHY SPOŁECZNE I ZMIANA SPOŁECZNA CZ. II

Plotka to nieformalnie rozpowszechniana, nie potwierdzona informacja, pochodząca z anonimowego źródła. Stanowi ona próbę zrozumienia niejasnej sytuacji i może spowodować zgromadzenie się tłumu. W zbiorowym procesie szerzenia plotki ludzie mogą uczestniczyć jako „kurierzy”, „interpretatorzy”, „adwokaci”, „decydenci” lub „słuchacze”.

Opinia publiczna to zbiorowy pogląd pewnej liczby jednostek w kwestii, która dzieli społeczeństwo. W kształtowaniu opinii publicznej ważną rolę od- grywają ludzie o wysokim statusie społecznym, którzy pełnią nieformalną funkcję przywódców opinii publicznej. Propaganda to świadomie przekazywana informacja, która ma wpłynąć na opinię publiczną.

„Szał” i moda to krótkotrwałe formy zachowań zbiorowych. „Szałowi” ludzie ulegają z wielkim entuzjazmem przez krótki czas, a następnie go porzucają. Moda to szczególny styl ubierania się, wyglądu lub zachowania, popularny w określonym czasie i dłużej trwający niż „szał”. Mody są wytworem społecznego dążenia do zmian.

Do paniki i histerii masowej dochodzi wówczas, gdy ludzi ogarnia strach przed niebezpieczeństwem i gdy jednocześnie brakuje kanałów komunikacyjnych, które pozwalałyby na ustalenie stopnia zagrożenia i przekazanie informacji o alternatywnych sposobach działania. W takich warunkach ludzie często zachowują się irracjonalnie, co niejednokrotnie prowadzi do skutków odwrotnych niż zamierzone.

Bardziej zorganizowaną i stabilną formą zachowań zbiorowych są ruchy społeczne. Niektóre ruchy społeczne dążą do zmiany zachowań jednostek. Ruchy alternatywne próbują dokonać ograniczonych zmian w zachowaniu jednostki: ruchy odkupieńcze zmierzają do radykalnej i gruntownej przemiany jednostki. Inne ruchy społeczne stawiają sobie za cel przemianę całego społeczeństwa. Ruchy wsteczne usiłują cofnąć zegar postępu. Ruchy reformatorskie dążą do ograniczonych zmian w ramach istniejącego systemu, którego zasadniczo nie kwestionują. Ruchy rewolucyjne chcą dokonać radykalnej restrukturyzacji społeczeństwa, którego stan uważają za niezadowalający. Ruchy utopijne mają wizję idealnej przyszłości, ale brakuje im programu, w jaki sposób to osiągnąć.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.