Szukasz psychologa pracy lub sportu w Poznaniu? Nasza pomoc jest warta odwiedzenia gabinetu.

Metoda słowno-ruchowa Iwanowa-Smoleńskiego

Wśród metod warunkowo-warunkowych najbardziej znana jest metoda słowno-ruchowa. Ponieważ jest to jednocześnie metoda najbardziej przystosowana do badania związków czasowych specyficznych dla człowieka, opisowi jej poświęcimy szczególną uwagę.

Metoda sloumo-ruchowa Iwanowa-Smoleńskiego. Nazwa metody wskazuje na osobę jej autora. Metoda ta polega na wytwarzaniu odruchów warunkowych na podłożu istniejącego u człowieka związku czasowego między poleceniem słownym „nacisnąć” a ruchem naciskania. Badanie przebiega zwykle w ten sposób, że między badającym a badanym znajduje się duża tablica, na której od strony badanego mogą ukazywać się różnorodne bodźce świetlne, zróżnicowane pod względem kształtu, natężenia, barwy i układu przestrzennego. Od strony badającego znajdują się urządzenia służące do włączania wymienionych bodźców świetlnych, a także urządzenia do sygnalizacji dźwiękowej (dzwonki, brzęczyki, piszczałki). Od strony osoby badającej znajdują się ponadto urządzenia rejestrujące przebieg eksperymentu i reakcje badanego.

Badany siedzi przed tablicą trzymając w rękach gumową gruszkę, która połączona jest przewodem z urządzeniem rejestrującym ucisk wywierany na nią przez badanego. Otrzymuje on polecenie uważnego patrzenia na tablicę.

W przypadku wytwarzania odruchu pobudzeniowego na bodziec świetlny, bodziec ten ukazuje się na tablicy na przykład na okres 3 sekund, a po 2 sekundach jego działania eksperymentator wypowiada słowo „nacisnąć”. Badany naciska wówczas gruszkę. Próba powtarzana jest w nierównych odstępach czasu (najczęściej w granicach 15-30 sekund) tak długo, aż badany zareaguje uciskiem gruszki na bodziec świetlny. Wówczas eksperymentator wzmacnia wytworzoną reakcję warunkową słowem „dobrze”. Jako kryterium utrwalenia wytworzonego odruchu przyjmuje się zwykle 5-10 kolejnych reakcji warunkowych.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.