Szukasz psychologa pracy lub sportu w Poznaniu? Nasza pomoc jest warta odwiedzenia gabinetu.

Ludzie starsi stosują zwykle skrajne kategorie

Odpowiadając na ankiety dotyczące postaw, ludzie starsi stosują zwykle skrajne kategorie. Być może, przyczyną tego jest to, iż wolą oni sytuacje proste niż wieloznaczne. Rzadziej niż inni respondenci podają odpowiedź „nie wiem”, przejawiają tendencję do nie- dawania odpowiedzi, być może, w obawie przed popełnieniem błędów lub też dlatego, że nie potrafią dać odpowiedzi poprawnej. Badania eksperymentalne wykazują, że żądają oni zwykle większej ilości informacji niż to jest niezbędne dla udzielenia odpowiedzi.

Pewna sztywność odpowiedzi, niezdolność do udzielania odpowiedzi niestereotypowych, nie ma charakteru prostej, pojedynczej cechy osobowości. Nie stwierdzono zależności między wiekiem respondentów a tą cechą, jak również szczerość wypowiedzi nie wykazuje związku z wiekiem. Wzmacniają się oczywiście wraz z wiekiem tendencje do myślenia i zachowania się zgodnego z nawykami. Wydaje się jednak, iż formułowanie myśli w sposób uproszczony (stereotypowy) jest raczej wynikiem obniżania się poziomu inteligencji (21-22).

Wyniki badań opartych na testach projekcyjnych mogą podlegać krytyce z naukowego punktu widzenia. Interesujące jest jednak pewne zmniejszenie się potrzeby sukcesu i wzrost tendencji do bezczynności, uległości i introspekcji (23 – 24). Potrzeby towarzyskie zaznaczają się wyraźniej i stają się bardziej selektywne. Ludzie starsi wykazują mniej uczuciowego zaangażowania przy opisywaniu czynności, mniej niepokojów i mniej pewności siebie w wyrażaniu poglądów. Ich życie i otoczenie stają się dla nich bardziej proste.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.